Březen 2011

Výstup na Rysy

16. března 2011 v 11:03 | Sabka |  Vysoké Tatry 2010
Uf, tohle byl ten nejnáročnější výstup, který jsem kdy podstoupila. Šla jsem opět jen já s tátou a máma se sestrou zůstali dole. Začátek cesty byl stejný, jako 1. den, šli jsme zase k Popradskému plesu a tam jsme odbočili. Cesta vedla samozřemě do kopce,ale šlo se dobře, otevíral se nám kouzelný pohled do údolí, lemovaném horami ve kterém se klikatilo několik horských potoků. Viděli jsme krásné rozlehlé louky poseté milionem barevných květin, o kterých jsem zatím jen četla v knížkách. Přešli jsme přes několik mostků a z té travnaté části jseme se pomalu přesouvali do té skalnaté.
Tam se objevil sníh. Došli jsme k nějakému plesu, které nevím jak se jmenovalo, ale pohled nahoru byl vražedný. byl to ohromný kopec, mnohem prudší než byl na Solisku, lidé kteří tam šli vypadali jako pohybující se špendlíkové hlavičky. Vzali jsme si svačinu a vydali se nahoru. Do 1. poloviny to ještě šlo, pak jsme se dostali k řetězům. Teď se už po nich doopravdy lezlo, šplhala jsem nahoru po příkré skále a připadala jsem si jak v nějaké akčním filmu, ale měla jsem i trochu stach, kdo by neměl, když je pod ním 100 metrová propast a jen samé šutry.
Po tom jsme se dostali do další fáze kopce, obrovské kamenné schody. (fakt bdivuju lidi co si dali tu práci a ty schody tam poskládaly.) Byla jsem už fakt unavená a na každém třetím schodu jsem odpočívala. Vedle nás tekl vodopád a spulu s tajícím sněhem máčel kameny, takže byly dokonale mokré. Před námi se otevřel pohled na "vrchol" hory a horskou chatu. Vylezli jsme po prudké klouzající sněhem zasypané stráni a přešli pár šutrů a byli jsme u chaty.
Koupila jsem si Kofolu a trochu si odpočinula. Pak se muselo pokračovat v cestě. Nasadila jsem si sluneční brýle, protože slunko pražilo. Vyšli po dlouhém sněhovém kopci nahoru, byla to nádhera, krása, nepopsatelné. Viděli jsme Gerlach, krásné lesy, hory a plesa na polské straně Tater, prostě krása, fotili jsme a fotili. Byla jsem ráda že už jsem nahoře, ale ti ostatní lidi pořád pokračovali v cestě. Teď jsme si i s tátou uvědomili, že na vrchol jsou to ještě dva kilometry, celá znavená jsem se tam dívala a měla jsem zoufalství v očích, bylo už hodně hodin a tak jsme se vydali dolů a Rysy jsme nezdolali :-( Oba jsme byli smutní a hrozně nás bolely nohy. Dolů ke Štrbskému plesu jsme v pořádku došli a od tam jsme jeli zpět do hotelu.

Fotky dodám později.